باید ها و نباید های مراقبتی بعد از اپیلاسیون

راهکار های مراقبتی پس از اپیلاسیون

پس از انجام اپیلاسیون ممکن است فکر کنید همه چیز تمام شده،اما در واقع یک کار مهم باقی مانده و آن هم مراقبت های سخت بعد از اپیلاسیون است.ضروریه که یکسری کار های به ظاهر کوچک رو انجام دهید تا شما را از بعضی عوارض جانبی ازار دهنده که پس از موم انداختن به وجود می آید رها کند.

اپیلاسیون چیز ترسناکی نیست اما حداقل پوست را برای مدتی در حالت حساس قرار می دهد(تقریبا از 24 تا 36 ساعت).در طول این مدت باید نکات مراقبتی را برای تسکین پوست و دستیابی به نتیجه بهتر اپیلاسیون رعایت کنید. برای به حداقل رساندن خطر مشکلات پوستی بالقوه مانند موهای زیر پوستی، عفونت های باکتریایی،خارش، قرمزی و جای زخم، باید از برخی چیزهای دیگر اجتناب کنید.

کار های مراقبتی پس از اپیلاسیون

 .1از لوسیون ها کمک بگیرید

لوسیون ها بعد از اپیلاسیون اولین نکته مراقبتی هستند.عملکرد آن ها باعث از بین بردن باقی مانده های مومی، تسکین پوست، و جلوگیری از برآمدگی های قرمز و موهای زیر پوستی می شود.علاوه بر این، به طور چشمگیری رشد مو را کند می کند و زمان بین جلسات اپیلاسیون را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که پوست شما باید به حالت اولیه خود بازگردد.همچنین درخشندگی پوست را بعد از اپیلاسیون افزایش می دهد و خاصیت تسکین دهنده و مرطوب کنندگی دارد.

 .2از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد در آرام کردن قرمزی پوست و کاهش ظاهر برجستگی های قرمز، تحریک یا التهاب موثر است. همچنین می توانید یک تکه یخ را مستقیماً روی پوست موم شده ماساژ دهید. اگر نمی توانید این حس را تحمل کنید، اجازه دهید یخ روی یک ابر اسفنجی آب شود و سپس پوست خود را با آن مالش دهید.

 .3از ژل خنک کننده استفاده کنید

ژل های خنک مبتنی بر مواد آرام بخش طبیعی مانند آلوئه ورا یا روغن درخت چای می توانند به تسکین پوست تازه وکس شده کمک کنند.

 .4از لباس گشاد و پارچه مناسب استفاده کنید

پس از اپیلاسیون حتما لباس گشاد بپوشید.به این صورت از تعریق و اصطحکاکی که باعث عفونت می شود جلوگیری می کنید.توجه کنید الیاف طبیعی مانند پنبه برای راحت نفس کشیدن پوست خیلی بهتر از الیاف مصنوعیست.

 .5در زمان مناسب لایه برداری کنید و پوست را مرطوب نگه دارید

دو تا سه روز بعد از اپیلاسیون زمان مناسبی برای لایه برداری است.منافذ شما بسته می شود و پوست بهبود میابد.از قرار گرفتن پوست در معرض مواد شیمیایی و عطر ها اجتناب کنید.

نباید های مراقبتی پس از اپیلاسیون

 .1به پوست تازه وکس شده دست نزنید

اگر می‌خواهید از برآمدگی یا سایر واکنش‌های نامطلوب جلوگیری کنید، در برابر وسوسه خاراندن یا لمس نواحی موم‌شده مقاومت کنید.

 .2از محصولاتی که پوست را چرب یا فورا خشک میکنند استفاده نکنید

این مورد شامل شوینده های بدن با بوی شدید یا رنگی، اسپری ها، لوسیون ها یا دئودورانت ها می شود. وازلین و محصولات روغنی می توانند منافذ باز شما را مسدود کرده و باعث ایجاد برآمدگی شوند، در حالی که عطرها یا رنگ ها می توانند خطر تحریک پوست های حساس و تازه وکس شده را افزایش دهند.

 .3موهای زائد را نچینید

اگر بعد از اپیلاسیون متوجه موهای زائد شده‌اید، حداقل 48 ساعت به آن ها دست نزنید، سپس ناحیه اپیلاسیون شده را به آرامی و با تمرکز روی موهای زیر پوستی لایه برداری کنید. پس از آن، می توانید یک کرم ضد عفونی کننده استفاده کنید.

 .4در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید

اگر نمیخواهید در معرض خطر سوختگی و جای زخم قرار بگیرید،حتما حداقل 48 ساعت صبر کنید.پوست تازه اپیلاسیون شده بسیار حساس است و لایه محافظای بیرونی آن ضعیف شده است.بنابر این قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می تواند بیش از حد معمول آسیب زا باشد.

 .5به شنا نروید

 48 ساعت بعد از اپیلاسیون صبر کنید و بعد به ساحل یا استخر بروید.زیرا آب نمک ممکن است پوست شما را بیشتر حساس کند و باعث ایجاد برآمدگی روی پوست تازه وکس شده شود.همچنین کلر موجود در آب استخر می تواند برای پوست های حساس بسیار خشن عمل کند و باعث بروز عفونت در پوست شما شود.

 .6فعالیت بدنی زیاد انجام ندهید

باکتری هایی که می توانند به موجب ریختن عرق به وجود آیند یا همینطور اصطکاک می توانند آسیب بیشتری به پوست شما وارد کنند.پس سعی کنید سبک ورزش کنید و از رابطه ی جنسی خودداری کنید.