مزایای وازلین برای پوست

وازلین و کاربردهای آن در سلامت و زیبایی

وازلین چیست؟
وازلین صرفا نام یک برند
محبوب از این محصول است. ژلهٔ پترولیوم هم یکی از فراورده‌های جانبی به‌دست‌آمده از دکل‌های نفتی و ترکیبی است از مواد معدنی و واکس‌های مختلف. وازلین بیشتر از ۱۴۰ سال است که در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شود و از آن برای بهبود زخم، درمان سوختگی و خشکی پوست استفاده می‌کنند.


وازلین چطور به سلامت پوست کمک می‌کند؟
کاربرد اصلی آن حفظ رطوبت موجود در پوست، یا به عبارت دیگر، جلوگیری از هدررفتن این رطوبت است. به‌علاوه با تشکیل لایه‌ای پوششی، در محافظت از پوستی که دچار ناراحتی یا آسیب‌دیدگی شده باشد هم نقش دارد.


مزایای وازلین برای سلامت و زیبایی پوست صورت
1. پاک‌کردن آرایش چشم‌ها
2. احتباس رطوبت در پوست
3. تسریع روند بهبودی زخم‌های جزئی و خراش‌ها
4. محافظت از لب‌های شکاف‌خورده
5 حالت‌دهی به ابروها
6 به‌تعویق انداختن علائم پیری پوست
7 لایه‌برداری از لب‌ها
8. نرم‌کردن ابروها
9. مناسب برای مانیکور در خانه
10.بهبود ترک‌خوردگی پاشنه پاها
شب‌ها پیش از خواب کمی وازلین به پاشنه پاها بمالید و جوراب بپوشید. این کار تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای در درمان ترک پا دارد.


جلوگیری از گرفتگی گوش هنگام شناکردن
اگر عادت به شنا کردن دارید، از این ترفند برای جلوگیری از گرفتگی گوش استفاده کنید. پارچه کتانی کوچکی را آغشته به وازلین کنید و آن را به‌شکل گلوله‌مانند دربیاورید، به‌اندازه‌ای که در گوش جا بگیرد. به این صورت، رطوبت آب استخر به داخل گوش‌ها راهی پیدا نمی‌کند.


استفاده از وازلین به‌محض بروز آفتاب‌سوختگی مناسب نیست
استفاده از وازلین برای پوست صورت به‌محض مشاهده علائم آفتاب سوختگی راهکار مناسبی نیست. نباید فراموش کنیم که وازلین از فراورده‌های نفت خام است؛ یعنی می‌تواند موجب محبوس‌شدن حرارت و بدترشدن علائم آفتاب‌سوختگی شود.


وازلین برای درمان جوش های سرسیاه:
یک لایه وازلین را برای از بین بردن جوش های سرسیاه روی آن نقطه بمالید و با حوله داغ آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه گرم کنید و هر بار روی ناحیه کوچکی مانند روی بینی تمرکز کنید.


خواص وازلین برای زیبایی مو:
یکی از بزرگترین دلایل استفاده از وازلین برای موها، افزایش رشد مو است.برای افزایش رشد مو، مقدار کمی از وازلین را به پوست سر بمالید.اطمینان حاصل کنید که ماساژ ناحیه پوست سر برای تشویق و ترویج ریشه های قوی تر موثر است.این درمان همچنین ریزش مو را از بین می برد.