سفید و محکم شدن ناخن های دست

زیبایی و سلامت ناخن های دست و پا

سفید و محکم شدن ناخن‌های دست و پا

 

زیبایی و سلامت ناخن‌های دست و پا یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌هایی است که به زیبایی و سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند. اگر دوست دارید ناخن‌هایی بلند و در عین حال سفید و
 محکم و سالم داشته باشید، روش های خانگی برای سفید و محکم شدن ناخن‌های دست و پا را در ادامه بخوانید.

 

تمیز و خشک کردن ناخن‌ها
قدم نخست در سفید و محکم شدن ناخن برطرف کردن آلودگی است. در حقیقت انواع آلودگی یکی از انواع آسیب رسیدن به ناخن‌ها است و باید الودگی را برطرف کرد. ناخن‌ها را به مدت طولانی در معرض آب قرار ندهید. قبل از آسیب احتمالی از دستکش‌های آشپزخانه با کیفیت مناسب استفاده کنید .

 

مصرف آهن
اگر آهن کافی دریافت نکنید، ناخن هایتان آن را نشان می دهد. کمبود آهن که در خانم ها رایج است سبب شکنندگی ناخن ها می شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذاهای پرآهن مصرف کنند. همچنین منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ .

 

مواد طبیعی و درمان های خانگی برای رشد و محکم شدن ناخن ها

روش تهیه و استفاده
ابتدا چند حبه سیر را کمی بکوبید. روغن زیتون را درون پیاله ریخته و سیر را به آن اضافه می کنیم و سه ساعت صبر می کنیم.
با گوش پاک کن محلول را بر روی ناخن های خود مالیده و بعد پانزده دقیقه می شوییم.برای جلوگیری از بوی بد سیر می توانید از صابون و یا کرم استفاده کنید .
این کار را به مدت پانزده روز تکرار کنید و تاثیر آن را در محکم شدن و رشد سریع ناخن ها مشاهده نمایید .

 

روغن زیتون
روغن زیتون یکی از بهترین مواد طبیعی برای تقویت و رشد سریع ناخن می باشد، روغن زیتون حاوی ویتامین E می باشد که ناخن های شما را تقویت کرده و آن ها را مرطوب نگه می دارد. علاوه بر این گردش خون را بهبود بخشیده و ناخن های آسیب دیده را ترمیم می کند .

 

وازلین
وازلین می تواند باعث تقویت ناخن های دست و پا شده و ناخن های شما را سفت و محکم کند .

 

لیمو ترش
لیمو حاوی ویتامین C است که برای رشد ناخن ضروری است، همچنین لیمو ترش تازه به درمان ناخن زرد کمک کرده و ناخن های شما را زیباتر می کند .
یک قاشق غذاخوری آب لیموترش و 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید، آن را کمی گرم کنید و سپس ناخن ها را به مدت 10 دقیقه در آن فرو کنید .

 

نکات بهداشتی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا
• تا حد امکان ناخن های خود را با مواد شیمیایی تماس ندهید و هنگام کار با این مواد حتما از دستکش استفاده کنید
• همیشه ناخن ها را تمیز نگه دارید و عفونت های قارچی ناخن را فورا آن درمان کنید، چون مانع از رشد ناخن ها می شوند
• ناخن جویدن را ترک کنید چون می توانند به ناخن های شما آسیب بزند
• به طور منظم ناخن ها را کوتاه کنید تا سریع تر رشد کنند
• هر روز صبح ناخن های خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا جذب ویتامین D باعث تقویت و رشد سریع ناخن ها شود

 

اسید های چرب امگا 3.
اسید های چرب امگا 3 می توانند به مرطوب کردن ناخن های شما کمک کرده و ظاهری براق به آنها ببخشند.
این اسید های چرب همچنین ممکن است التهاب را در بستر ناخن شما کاهش دهند، فقدان اسید های چرب امگا 3 می تواند باعث ایجاد ناخن های خشک و شکننده شود.


چگونه ناخن های زیبا و تمیز داشته باشیم؟
لوازم مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد:
• ناخن گیر
• سوهان ناخن
• لاک پاک کن
• توپ پنبه
• بافر ناخن
• لوسیون دست
• پوشر کوتیکول

1. ابتدا با کمک لاک پاک کن اثر لاک قدیمی را از روی ناخن خود پاک کرده و با توپ پنبه آن را تمیز کنید.
2. انگشت ها را به مدت 5 دقیقه داخل کاسه آب گرم قرار دهید، این کار باعث نرم شدن ناخن و کوتیکول ها شده و پیرایش را ساده تر می کند، سپس دست ها را با حوله خشک کنید.
3. از ناخن گیر برای شکل دادن ناخن ها استفاده کنید، ناخن ها را خیلی کوتاه نکنید و بگذارید یک هلال سفید بالای ناخن ها باقی بماند
4. ناخن ها را خشک کرده و مقداری کرم مخصوص کوتیکول روی این نواحی بمالید. بعد از 3 دقیقه با پوشر کوتیکول به آرامی کوتیکول ها را به سمت عقب بکشید. این کار باعث می شود شکل ناخن ها زیباتر شده و هنگام لاک زدن، لاک یک دست تر روی ناخن ها بنشیند. بعد از پایان کار کرم را پاک کنید. از جدا کردن یا فشار بیش از حد به کوتیکول پرهیز کنید.
5. برای استفاده از بافر ناخن، ابتدا با لبه زبرتر آن شروع کرده و آن را به آرامی و در یک جهت روی ناخن ها بکشید. سپس این کار را با لبه کمتر زبر و در پایان با صاف ترین لبه بافر انجام دهید تا در نهایت ناخن ها درخشنده و براق شوند.
نکته: استفاده بیش از حد از بافر باعث نازک شدن ناخن ها می شود، هدف از این کار تنها صاف و براق کردن سطح ناخن است .
6. در پایان دست های خود را شسته و لوسیون استفاده کنید.

 

رابطه بیوتین با رشد ناخن:
مصرف مکمل بیوتین برای رشد ناخن های نازک و شکننده مفید است. طبق گزارش موسسه لینوس پائولینگ در دانشگاه اورگان، مکمل های ب7 برای درمان و رشد ناخن های شکننده در انسان کمک می کند. همچنین با استفاده از 3 آزمایش، مفید بودن ب7 برای رشد ناخن های شکننده ثابت شد. به هرحال برای ارزیابی تاثیر مصرف دوز بالای مکمل های بیوتین بر ترمیم ناخن های شکننده نیاز به مطالعات بیشتری است .


آیا می‌توانم ناخن‌هایم را بطور طبیعی تقویت کنم؟ همیشه وقتی ناخن‌هایم بلند می‌شوند می‌شکنند!
از آنجایی که ناخن هایتان از کراتین (نوعی پروتئین) ساخته شده‌اند، باید مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی این ماده‌ی غذایی به بدنتان می‌رسد. مقدار مصرف مجاز روزانه‌ی پروتئین برای بزرگسالان، بین 50 تا 63 گرم است. این مقدار، می‌تواند توسط 200 گرن ماهی سالمون، یک فنجان کینوآ و یا دو فنجان نخود پخته تامین شود .